OpenAlt 2023

Your locale preferences have been saved. We like to think that we have excellent support for English in pretalx, but if you encounter issues or errors, please contact us!

Martin Kolman

Martin se dlouhodobě věnuje problematice mobilních linuxových operačních systémů a související oblasti otevřené mobilní navigace a svobodných geodat.

Jeho oblíbeným programovacím jazykem je Python/QML a mezi jeho zájmy patří 3D tisk, Japonsko, kosmonautika a architektura.


Sessions

11-12
11:00
45min
10 let mobilní linuxové distribuce Sailfish OS
Martin Kolman

Dne 16. listopadu 2013 byla vydána první verze mobilní linuxové distribuce Sailfish OS - verze 1.0.0, zvaná "Kaajanlampi". Před několik málo týdny, 2. září 2023, vyšel Sailfish OS verze 4.5.0.16 zvaný "Struven ketju".

Kde se vzal tento operační systém používající typická finská jména verzí ? Jak vypadal tento projekt na začátku a jak vypadá po 10 letech od vydání první verze ?

Probereme milníky tohoto matadora, který dokázal ve stínu mobilních obrů tak dlouho přežít. Ne vždy měli projekt Sailfish OS či firma Jolla, která jej vyvíjí, na růžích ustláno - ať už se jednalo o ztrátu hlavního hardwarového partnera několik měsíců před vydáním prvního zařízení, výpadek financování těsně před vydáním Jolla Tabletu či nejnověji efekty války na Ukrajině.

Přednáška Vás provede dramatickými kapitolami historie Sailfish OS od samého počátku až do žhavé současnosti. Porovnáme, jak vypadal první Sailfish OS ve srovnání s nejnovější dostupnou verzí, a to jak z pohledu software, tak i dobového hardware. Zmíníme však i to, co se za celou dobu (naneštěstí) nikam neposunulo. Na konec přijde na řadu křišťálová koule a pokus odhadnou několik scénářů toho, co možná čeká Sailfish OS v dalších 10 letech.

OpenMobility
D3
11-12
14:00
45min
Webové rozhraní instalátoru Fedory - první ostré nasazení a plány do budoucna
Martin Kolman, Jiří Konečný

Dne 21. srpna 2023 v 15 hodin 26 minut a 37 sekund začala pro linuxovou distribuci Fedora nová éra - ve vývojové větvi Rawhide varianty Fedora Workstation bylo aktivováno webové rozhraní, které nahradilo od roku 2013 používané rozhraní založené na knihovně GTK3.

Jedná se o důležitou změnu - Fedora Workstation je výchozí edicí na webových stránkách Fedory a pravděpodobně jednou z edic s největším počtem uživatelů. Současné rozhraní (které zatím bude sloužit dál na dalších edicích) bylo "v provozu" přibližně 10 let.

Jedná se však také pouze o začátek velké změny - kromě odvážných uživatelů Fedora Rawhide se s novým webovým rozhraním setká většina komunity až po vydání Fedory 40 (cca duben 2024). Fedora Workstation je jednou z hlavních edicí, jedná se však zároveň o edici, která vyžaduje od instalátoru Fedory nejméně funkcí. Další edice, zejména pak Fedora Server, představují podstatně větší oříšek co se požadovaných funkcí instalátoru týče.

V rámci přednášky se dozvíte - a to přímo od vývojářů tohoto projektu - jak v současnosti vypadá webové rozhraní pro instalaci Fedora Workstation a jaké jsou další plány do budoucna. Určitě bude prostor i na dotazy a zpětnou vazbu k tomu, jak se jim to zatím "povedlo". :)

Otevřený a svobodný software
D2