OpenAlt 2023

Webové rozhraní instalátoru Fedory - první ostré nasazení a plány do budoucna
11-12, 14:00–14:45 (Europe/Prague), D2
Language: Čeština

Dne 21. srpna 2023 v 15 hodin 26 minut a 37 sekund začala pro linuxovou distribuci Fedora nová éra - ve vývojové větvi Rawhide varianty Fedora Workstation bylo aktivováno webové rozhraní, které nahradilo od roku 2013 používané rozhraní založené na knihovně GTK3.

Jedná se o důležitou změnu - Fedora Workstation je výchozí edicí na webových stránkách Fedory a pravděpodobně jednou z edic s největším počtem uživatelů. Současné rozhraní (které zatím bude sloužit dál na dalších edicích) bylo "v provozu" přibližně 10 let.

Jedná se však také pouze o začátek velké změny - kromě odvážných uživatelů Fedora Rawhide se s novým webovým rozhraním setká většina komunity až po vydání Fedory 40 (cca duben 2024). Fedora Workstation je jednou z hlavních edicí, jedná se však zároveň o edici, která vyžaduje od instalátoru Fedory nejméně funkcí. Další edice, zejména pak Fedora Server, představují podstatně větší oříšek co se požadovaných funkcí instalátoru týče.

V rámci přednášky se dozvíte - a to přímo od vývojářů tohoto projektu - jak v současnosti vypadá webové rozhraní pro instalaci Fedora Workstation a jaké jsou další plány do budoucna. Určitě bude prostor i na dotazy a zpětnou vazbu k tomu, jak se jim to zatím "povedlo". :)

Pracuji jako developer projektu Anaconda (OS instalátor Fedory, RHELu, CentOS...) už více než 7 let. Nyní je mé hlavní zaměření jako Product Owner pro stejný projekt.

Martin se dlouhodobě věnuje problematice mobilních linuxových operačních systémů a související oblasti otevřené mobilní navigace a svobodných geodat.

Jeho oblíbeným programovacím jazykem je Python/QML a mezi jeho zájmy patří 3D tisk, Japonsko, kosmonautika a architektura.

This speaker also appears in: