OpenAlt 2023

10 let mobilní linuxové distribuce Sailfish OS
11-12, 11:00–11:45 (Europe/Prague), D3
Language: Čeština

Dne 16. listopadu 2013 byla vydána první verze mobilní linuxové distribuce Sailfish OS - verze 1.0.0, zvaná "Kaajanlampi". Před několik málo týdny, 2. září 2023, vyšel Sailfish OS verze 4.5.0.16 zvaný "Struven ketju".

Kde se vzal tento operační systém používající typická finská jména verzí ? Jak vypadal tento projekt na začátku a jak vypadá po 10 letech od vydání první verze ?

Probereme milníky tohoto matadora, který dokázal ve stínu mobilních obrů tak dlouho přežít. Ne vždy měli projekt Sailfish OS či firma Jolla, která jej vyvíjí, na růžích ustláno - ať už se jednalo o ztrátu hlavního hardwarového partnera několik měsíců před vydáním prvního zařízení, výpadek financování těsně před vydáním Jolla Tabletu či nejnověji efekty války na Ukrajině.

Přednáška Vás provede dramatickými kapitolami historie Sailfish OS od samého počátku až do žhavé současnosti. Porovnáme, jak vypadal první Sailfish OS ve srovnání s nejnovější dostupnou verzí, a to jak z pohledu software, tak i dobového hardware. Zmíníme však i to, co se za celou dobu (naneštěstí) nikam neposunulo. Na konec přijde na řadu křišťálová koule a pokus odhadnou několik scénářů toho, co možná čeká Sailfish OS v dalších 10 letech.

Martin se dlouhodobě věnuje problematice mobilních linuxových operačních systémů a související oblasti otevřené mobilní navigace a svobodných geodat.

Jeho oblíbeným programovacím jazykem je Python/QML a mezi jeho zájmy patří 3D tisk, Japonsko, kosmonautika a architektura.

This speaker also appears in: