OpenAlt 2023

Kde leží hranice otevřené komunity?
11.11, 10:00–10:25 (Europe/Prague), D3
Jazyk: Čeština

Být otevřená organizace nebo otevřená komunita má spoustu přínosů, nesčetněkrát popsaných.
Dočtete se i o některých rizicích, většinou kulturních. Pojďme se ale podívat na to, jaká v sobě otevřený přístup nese rizika praktická.
- Jak v otevřené komunitě řešit téma bezpečnosti informací?
- Co v praxi v komunitě znamená aplikovat přístup Open by default?
- Jak nastavit otevřenou komunikaci tak, aby byla zároveň efektivní?

Za čtyři roky své existence překročilo Česko.Digital počet 6 000 členů. V naší komunitě se potkávají různí lidé z různých prostředí. Dobrovolníci, zástupci partnerských organizací, podporovatelé, lidé z nezisku, veřejné správy a dalších oblastí. Od samotného vzniku Česko.Digital stavíme na principech otevřenosti v mnoha aspektech našeho fungování. Dostali jsme se však do bodu, kdy narážíme na možné hranice tohoto přístupu. V uplynulých měsících jsme hledali odpovědi (nejen) na otázky položené výše a ráda bych se s vámi podělila o poznatky z cesty, kterou jsme prošli.

Viz také: Slidy k přednášce (1,6 MB)

Otevřeným komunitám věnuji svůj pracovní i volný čas –⁠ mám štěstí, že to, co mě baví, mě částečně i živí.
Funguju mimo jiné jako komuniťačka pro organizaci Česko.Digital, která kolem sebe sdružuje velkou komunitu lidí složenou především z expertních dobrovolníků, lidí z nezisku a zástupců veřejné správy. Starám se o chod komunity, o její členy i o procesy na pozadí.
Zároveň jsem aktivní v české Python komunitě, ať už s brněnskými PyLadies, v organizačním týmu konference PyCon CZ nebo v rámci neizskovky Pyvec.