OpenAlt 2023

Tomas Vondra

PostgreSQL committer and long-term contributor, works for EnterpriseDB.

github: https://github.com/tvondra/
linkedin: https://www.linkedin.com/in/tomasvondra/

The speaker's profile picture

Sessions

11-11
15:00
45min
Novinky v PostgreSQL 16
Tomas Vondra

Přehled nejzajímavějších novinek v PostgreSQL 16. Vylepšení i zcela nových vlastností je (jako každý rok) mnoho, v přednášce se plánuji soustředit hlavně na různá výkonnostní vylepšení, logickou replikaci a nové SQL/JSON funkce.

Otevřený a svobodný software
D2
11-12
14:00
105min
Úvod do vývoje PostgreSQL
Tomas Vondra

Cílem workshopu je seznámení se základy vývoje PostgreSQL, a to jak technickými (struktura kódu, jak kompilovat / pouštět různé testy, ...) tak netechnickými (jak je vývoj organizován, jak funguje komunita, co je to commitfest, atd.). Pokusím se dát i nějaké rady jak postupovat při vývoji prvního patche, možná zmínit některé specifičnosti PostgreSQL kódu, apod.

V rámci workshopu samozřejmě nelze jít úplně do detailu, ale měl by poskytnout základní orientaci a povědomí o technické i "procesní" stránce projektu.

Instrukce:

Pokud si během workshopu chcete odzkoušet některé operace (build projektu), mělo by vám stačit mít nainstalovaný git, gcc, make apod. a pak pár knihoven na kterých PostgreSQL závisí. Názvy balíků závisí na distribuci, nicméně na Fedorě by mělo stačit toto:

$ dnf install git flex bison libicu-devel readline-devel zlib-devel perl-IPC-Run gdb

Na jiných distribucích si můžete zkusit naklonovat git repositář (https://github.com/postgres/postgres.git) a pak v něm udělat

$ ./configure --enable-tap-tests && make -s

a ono už vám to řekne jaký balíček vám chybí.

Otevřený a svobodný software
A217