OpenAlt 2023

Pro správné zobrazení programu se všemi funkcemi jako je konverze časové zóny a personalizace programu, si prosím zapněte JavaScript a navštivte tuto stránku.
9:50
9:50
10 min
Zahájení konference
Michal Stanke, Jozef Mlich

Zahájení konference

OpenAlt
D1
10:00
10:00
45 min
IPv4 na požádání, aneb jak fungují sítě IPv6-mostly
Ondřej Caletka

Všichni víme, že IPv4 adresy došly a jediná rozumná cesta vpřed je přechod na IPv6. Spousta mobilních zařízení je dnes rutinně připojována do sítí kde nativně běží jen IPv6, když si ale takovou síť budeme chtít postavit doma, celkem rychle narazíme. Proto vznikl koncept sítí IPv6-mostly, což jsou sítě které většinu provozu odbavují prostřednictvím IPv6, ale stále podporují nějaké IPv4 v zájmu co největší kompatibility. V přednášce vysvětlím, jak to celé funguje a zaměřím se i na postupně se rodící podporu v linuxovém ekosystému.

Otevřený a svobodný software
D2
10:00
45 min
Jak zkrotit složitý softwarový stack pomocí Nixu
Michal Sojka

V přednášce popíši jak použít správce balíků Nix pro týmovou
spolupráci na složitém a dost nestabilním softwarovém stacku a jaké to
přináší výhody oproti jiným řešením. Konkrétně se bude jednat o
simulátor pro autonomní auta CARLA a ROS neboli Robot Operating
System
. Zmíním se o patchování balíků, snadné CI, distribuci
předkompilovaných binárek všem členům týmu a podobně.

Otevřený a svobodný software
D1
10:00
25 min
Kde leží hranice otevřené komunity?
Anežka Müller

Být otevřená organizace nebo otevřená komunita má spoustu přínosů, nesčetněkrát popsaných.
Dočtete se i o některých rizicích, většinou kulturních. Pojďme se ale podívat na to, jaká v sobě otevřený přístup nese rizika praktická.
- Jak v otevřené komunitě řešit téma bezpečnosti informací?
- Co v praxi v komunitě znamená aplikovat přístup Open by default?
- Jak nastavit otevřenou komunikaci tak, aby byla zároveň efektivní?

Za čtyři roky své existence překročilo Česko.Digital počet 6 000 členů. V naší komunitě se potkávají různí lidé z různých prostředí. Dobrovolníci, zástupci partnerských organizací, podporovatelé, lidé z nezisku, veřejné správy a dalších oblastí. Od samotného vzniku Česko.Digital stavíme na principech otevřenosti v mnoha aspektech našeho fungování. Dostali jsme se však do bodu, kdy narážíme na možné hranice tohoto přístupu. V uplynulých měsících jsme hledali odpovědi (nejen) na otázky položené výše a ráda bych se s vámi podělila o poznatky z cesty, kterou jsme prošli.

Otevřená společnost, komunity a data
D3
10:25
10:25
25 min
Jak pracovat remote a být nomád
Josef Jebavý

Co udělat proto, abyste mohli cestovat s prací, jak takový život vypadá a kam se dá všude vyrazit.
Lidé sní o tom, jak budou pracovat z pláže. Ale to znamená písek v klávesnici a Slunce na monitoru.
Rozumnější je si vybrat a zařídit práci a pracoviště tak, aby se vám efektivně a příjemně pracovalo.
Na této přednášce se dozvíte, co je třeba proto, abyste mohli dobře pracovat remote, a praktické tipy pro remote práci při nomádění.

Otevřená společnost, komunity a data
D3
11:00
11:00
45 min
Ceph a já: Příběh o lásce, clusteru a spolehlivosti
Michal Strnad

Co je Ceph a k čemu se nejlépe (ne)hodí? Jak přistupovat k návrhu malého i velkého (desítky PB) storage clusteru? Nejčastější problémy a jak je řešit? Na to vše a mnoho dalších otázek si zkusíme odpovědět. Přednáška navíc bude sloužit jako nutná teorie pro navazující workshop.

Otevřený a svobodný software
D2
11:00
45 min
Open Science, EOSC aneb otevřenost a věda
Jiří Marek

Otevřená věda a European Open Science Cloud (tzv. EOSC) jsou témata, která českou akademickou obcí nyní rezonují více než kdy dřív. Příspěvek představí aktuální stav Otevřené vědy a iniciativy European Open Science Cloud (EOSC) v  České republice. Účastníci se dozví, kde hledat aktuální informace, co nás čeká v roce 2024 v oblasti otevřených publikací, správy výzkumných dat a kam směřuje evropský vývoj. Součástí přednášky bude i představení nově vzniklého národního kontaktního místa iniciativy EOSC v ČR – Sekretariát EOSC-CZ. Více na www.eosc.cz nebo zde: https://www.akvs.cz/pracovni-skupiny/ps-os/.

Otevřená společnost, komunity a data
A217
11:00
45 min
PineTime - hračka pro programátora
Jozef Mlich

Taková malá předváděčka hodinek s tím co umí, co neumí. K tomu popis toho jak vypadají doprovodné aplikace.

OpenMobility
D3
11:00
25 min
The new openSUSE CDN
Luboš Kocman

openSUSE users can newly enjoy better data availability around the globe via cdn.opensuse.org by fastly.com. Enablement is easy as installing openSUSE-repos package which uses CDN by default and simplifies repository management by using Repository Index Service (RIS) also known as zypp-services.

Otevřený a svobodný software
A218
11:00
45 min
Thread - IoT mesh síť, která doopravdy spojuje
Vít Holásek

Thread je otevřený standard mesh sítě pro low-power IoT zařízení, která je od počátku založena na IPv6. To přináší zajímavé možnosti pro komunikaci mezi různými typy sítí nebo cloudem. V přednášce si ukážeme, v čem se Thread odlišuje od ostatních sítí a jak zapadá do Matter ekosystému. Ukážeme si také živé příklady komunikace s Raspberry PI a vývojovými kity (ESP32-C6, nRF52840).

IoT a Hnutí tvůrců
D1
12:00
12:00
45 min
Chytré řízení nabíjení elektromobilu Tesla z přebytků FVE
Petr Stehlík

Ukážeme si automatizaci řízení výroby, ukládání a spotřeby elektřiny pomocí Home Assistenta a Node-RED. Fotovoltaická elektrárna ani elektromobil nejsou podmínkou.

IoT a Hnutí tvůrců
D1
12:00
45 min
Ochrana značky pro (nejen) technologické start-upy
Tereza Formanová

Vyvíjíte vlastní aplikaci nebo poskytujete jiné služby v IT? Chráníte její název / logo jako ochrannou známku? Má vůbec smysl je chránit? Jde získat grant na pokrytí části nákladů? Jak postupovat při registraci? To všechno prakticky projdeme na přednášce.

Otevřená společnost, komunity a data
D3
12:00
45 min
Technický dluh aneb jak nezbankrotovat
Martin Kanis

Technický dluh aneb jak nezbankrotovat. Technický dluh je pojem, který každým dnem nabývá na důležitosti. S rostoucím množstvím a složitostí technologií kolem nás bohužel roste i množství všemožných technologických problémů, špatně fungujících aplikací, špatné komunikace mezi aplikacemi a potažmo uživateli a vzrůstá frustrace jak mezi lidmi, kteří se na vývoji podílí, tak mezi uživateli. Vzniku technického dluhu nejde zabránit. Nicméně je důležité brát na technický dluh zřetel a v rámci vývoje technický dluh sledovat, měřit a průběžně dělat kroky, které technický dluh – na všech úrovních – snižují a ideálně ruší.

Otevřený a svobodný software
D2
12:00
45 min
eGovernment v Česku i v EU
Ondřej Profant

Už teméř tradiční přednáška Ondřeje Profanta o tom co se dějě a kam kráčí eGovernment v Česku i v EU. A samozřejmě kdy se dočkáme více opensource v této oblasti.

Otevřená společnost, komunity a data
A217
13:00
13:00
45 min
Aktuální stav regulace otevřeného softwaru v EU
Marcel Kolaja

Nebývalý rozvoj digitálních technologií s sebou nese potřebu nových pravidel. Jak ale zajistit rovnováhu mezi stanovením funkčních mantinelů pro ty nejmocnější programy a dostatečnou svobodou pro inovace? Ve své prezentaci budu mluvit o tom dobrém i špatném na současném přístupu Evropské unie k regulaci digitálních technologií. Ať už jde o výzvy, kterým čelí vývojáři svobodného softwaru, nebo příležitosti, které může EU nabídnout pro podporu inovací v oblasti open source aplikací.

Otevřený a svobodný software
D3
13:00
105 min
Cephový řemeslník: Zvedni svůj cluster zpět na nohy
Michal Strnad

Workshop navazuje na přednášku "Ceph a já: Příběh o lásce, clusteru a spolehlivosti", během níž proběhne teoretický úvod, který následně aplikujeme v praxi na samotném workshopu. Každý účastník bude mít vlastní předem připravené prostředí s nainstalovaným Cephem. Cílem bude vyřešit několik problémů a dostat cluster zpět do zdravého stavu.

Předpoklady účastníka:
- Základní znalosti ovládání linuxových systémů
- Kurz je praktický a je zapotřebí přinést svůj laptop (nejlépe Linux nebo MacOS, případně Windows s SSH klientem)

Otevřený a svobodný software
A218
13:00
45 min
Raspberry Pi Pico a Python pro začátečníky
Štěpán Bechynský

Každý zná Rapsberry Pi, ale co Rapsberry Pi Pico? Rapsberry Pi Pico je mikrokontrolér, který můžete programovat pomocí různých programovacích jazyků. My se v přednášce zaměříme na Python. Uvidíte, jak si připravit prostředí, jak si nainstalovat knihovny a základní ukázky komunikace s hardware. Stihneme také ukázku MQTT a visualizaci dat pomocí Node-RED.

IoT a Hnutí tvůrců
D1
13:00
25 min
Running your home NextCloud AIO and ad-free browsing with Leap Micro
Luboš Kocman

Leap Micro is not your typical distribution but rather a small low maintenance HostOS, that uses automatic transactional-updates and can be fully managed out of the box from a web browser.

I'd like to share with you how I use it with a Raspberry PI at home and deployment of for example Pi-hole for ad-free browsing at home or NextCloud AIO.

Deployment of Leap Micro via self-install wizzard can be done under two minutes.

Otevřený a svobodný software
D2
13:25
13:25
25 min
Fedora Asahi Remix: Linux na Apple Siliconu
Jiří Eischmann

Před třemi lety Apple představil vlastní chipsety pro Macbooky. Ty výborným poměrem výkon/spotřeba vyvolaly velký zájem a nebyla by to linuxová komunita, aby nezkusila na tento hardware dostat Linux. Přednáška představí projekt Asahi Linux a zkušenosti s provozem jejich vlajkové distribuce - Fedora Asahi Remixu - na Macbooku s Apple Siliconem.

Otevřený a svobodný software
D2
14:00
14:00
25 min
OBS a FFmpeg
Petr Hodač

Jak udelat nejcastejsi ukoly pro FFmpeg a OBS tak aby nedoslo k nechtenym problemum? Jak cely software funguje a na co so pouzivat a na co uz ne? Jake technologie muzete pouzit jak zive tak do zaznamu? To vse se dozvite na prednasece

Otevřený a svobodný software
D2
14:00
45 min
Open source a Product management
Radek Vokál

Jak funguje produktový manažer v prostředí s open source projekty? Jaký je vztah mezi zákazníkem, komunitou a firemním vývojem? Product manager má na starost orientaci na trhu, monitorování aktuálních trendů a jejich identifikaci. Jak se tyto věci dají promítnout do otevřeného vývoje? Ve své přednášce se pokusím shrnout mé zkušenosti jak z vývoje tak i z oblasti product managmentu, kde pracuji posledních několik let.

Otevřený a svobodný software
D1
14:00
45 min
Strasti a slasti identifikace softwarové licence
Miroslav Suchý

Ve Fedoře migrujeme 30 tisíc balíku na standardní formát SPDX. Zkusím se podělit o zkušenosti a pobavit vás zajímavostmi (např. jaká je nejdelší deklarace licence). Z těch nudnějších věcí si řekneme co je to REUSE. Jak poznat, že někdo do licence vložil pár zákeřných slovíček. A jestli můžeme věřit autorovi programu jeho deklaraci licence.

Otevřená společnost, komunity a data
D3
14:00
45 min
openSUSE Leap 16?
Luboš Kocman

A brief introduction to openSUSE distributions and discussion of the current direction of openSUSE Leap development and how the Adaptable Linux Platform fit in.

Otevřený a svobodný software
A217
14:25
14:25
25 min
Jeden rok se Steam Deckem
Michal Konečný

Steam Deck je úžasné zařízení, které vlastním už více než rok. Přijďte se podívat, co všechno je možné s tímto herním zařízením postaveném na Linuxu dělat.

Otevřený a svobodný software
D2
15:00
15:00
45 min
Efektivne v BASHi
Petr Hodač

Kazdy den clovek pouziva terminal a velmi casto nejaky skript. Jak to delat efektivne a nepridelavat si problemy sobe a kolegum? Znate CTRL + K, !3, \ls, $_ nebo set -o vi? Tohle a mnohem vice na prednasce

Otevřený a svobodný software
D1
15:00
45 min
Fediverse: Mastodon a ti další
Jiří Eischmann

Za poslední rok se decentralizovaná sociální síť Mastodon dostala do povědomí šiřší veřejnosti. Fediverse, jak se síti vzájemně kompatibilních služeb skrze protokol ActivityPub říká, toho ale nabízí podstatně víc než jen Mastodon. Přednáška posluchače seznámí s historií Fediverse, s tím, jak funguje a co může nabídnout.

Otevřená společnost, komunity a data
D3
15:00
165 min
Missing maps mapathon - umísťujeme ty nejzranitelnější na mapu světa
Daniel Kašík, Antonín Haas, Miloslav Ofúkaný

Na OpenAlt 2016 se uskutečnil první brněnský Missing maps mapathon. Od té doby se v Brně konají mapathony pravidelně. Přijďte podpořit práci Lékařů bez hranic tím, že pomůžete zmapovat místa, která jsou ohrožena humanitárními krizemi. Na Mapathonu budeme společně podle satelitních snímků vytvářet v OpenStreetMap mapu jednoho z míst, na kterém působí Lékaři bez hranic. Pokud nemáte zkušenosti, nevadí. Všechno se na místě naučíte a po krátkém školení už budete moci sami mapovat. Samozřejmě, zváni jsou i zkušení uživatelé, kteří už žádné školení nepotřebují a chtějí jen nerušeně mapovat. Veškeré nástroje jsou zdarma a open source. Požadavky: Účastníci potřebují vlastní notebook a k němu nejlépe i myš. Ideálně také založený účet na OpenStreetMap. Založit ho lze zde: https://www.openstreetmap.org/user/new.
Pro vzdálené připojení a samostatné mapování: https://bit.ly/mmm-openalt2023-zoom

Otevřená společnost, komunity a data
A218
15:00
45 min
Novinky v PostgreSQL 16
Tomas Vondra

Přehled nejzajímavějších novinek v PostgreSQL 16. Vylepšení i zcela nových vlastností je (jako každý rok) mnoho, v přednášce se plánuji soustředit hlavně na různá výkonnostní vylepšení, logickou replikaci a nové SQL/JSON funkce.

Otevřený a svobodný software
D2
15:00
45 min
Ubunťák obklúčený Windowsami, aneb ako prežiť život v netučnákovom korporátu...
Michal Kohútek

Používate Linux v osobnom živote, ale chceli by ste ho používať aj v práci? V tomto workshope Vám v krátkosti porozprávam, ako som u svojho zamestnávateľa presadil svoje používanie Ubuntu, s akými problémami som sa stretol a ako som ich vyriešil. V druhej časti workshopu prebehne otvorená diskusia o problémoch a riešeniach s ktorými ste sa stretli vy a pokúsime sa crowdsourceovo vyriešiť problémy, ktoré Vás trápia aktuálne.

Otevřený a svobodný software
A217
16:00
16:00
45 min
Email na IDN IPv6 doméně
Tomáš Tichý

Úskalí provozu emailové schránky na doméně s diakritikou (IDN) a IPv6 only adresou. Co je potřeba ke správnému zprovoznění a chodu. Praktické provozní zkušenosti s údržbou a provozem. Aneb jak zajistit, aby vám skoro nikdo nepsal.

Otevřený a svobodný software
D2
16:00
25 min
Get funded for FOSS development
Gerben

NLnet foundation supports people who contribute to digital commons: open standards, free software, open hardware, and everything around and between. Besides funding, our NGI Zero grants provide projects with security and accessibility scans, licensing help, Nix packaging, and other services. Learn about what we do, the hundreds of projects we have already supported, and how our grants might help you too.

Otevřený a svobodný software
D3
16:00
45 min
Rust: Pomůže vám s bezpečností a spolehlivostí?
Pavel Šimerda

Rust už se jako téma dostává na konference a meetupy snad všech programovacích jazyků. Sám jsem nedávno poslouchal o Rustu na PyConu a na několika akcích týkajících se C++. Je to jenom další programovací jazyk, se kterým můžete machrovat, nebo má potenciál změnit softwarový průmysl. Má smysl přecházet z C a C++ na Rust, nebo je lepší zatím takticky vyčkávat a sledovat další nové programovací jazyky?

Otevřený a svobodný software
D1
16:00
105 min
Superschopnosti jazyka Clojure
Pavel Klavík

Clojure je úžasný programovací jazyk. Jako LISP má jednoduchou syntaxi. Vestavěné imutabilní datové struktury (vektory, mapy, množiny) jsou velmi výkonné. Je hostován a umožňuje přístup ke všemu na JVM nebo JS. Opravdovou revolucí je však interaktivní vývoj s REPLem a automatickým přenačítáním změněného kódu. Je možné za běhu updatovat velikou aplikaci napsanou v Clojure, a to dokonce i na vzdáleném serveru. To zcela mění způsob vývoje softwaru a přibližuje vývoj aplikací k interaktivitě skriptování v shellu. Tuto superschopnost budu ilustrovat na reálných příkladech z vývoje našeho startupu OrgPad.

Otevřený a svobodný software
A217
17:00
17:00
45 min
Co nového v Turrisu?
Michal Hrušecký

Pořád pracujeme na výkonných open-source routerech s bezpečnostními funkcemi. To se nezměnilo. S novými a novými aktualizacemi se routery Turris stále vyvíjí. Jaké nové funkce jsme do našich zařízení přidali? Kdy uděláme další velký update Turris OS? A co nová zařízení? Odpovědi přinese prezentace na OpenAlt 2023.

Otevřený a svobodný software
D2
17:00
45 min
Oracle GraalVM
Petr Novotný, David Kozák

Posluchači budou mít možnost dozvědět se aktuální informace o open source projektu Oracle GraalVM, který přinesl do světa nejrozšířenějšího programovacího jazyka profesionálních programátorů Java unikátní možnost překladu pomocí Ahead-of-Time (AOT) kompilátoru GraalVM Native Image do spustitelných binárních souborů. GraalVM se stal de facto standardem pro provoz cloudových aplikací realizovaných formou microservices pomocí frameworků Spring Boot, Micronaut a Quarkus.

Výzkumnou činnost v Oracle Labs představí Petr Novotný, GraalVM Software Development Manager. Ph.D student VUT FIT David Kozák pohovoří o svých zkušenostech jako dlouhodobý intern v Oracle Labs Brno, kde působí jako člen výzkumného týmu AOT kompilátoru Native Image.

Otevřený a svobodný software
D1
17:00
25 min
The world's fastest open source running shoes!
Juraj Suska

Open Footwear je experimentálno-výskumný projekt, ktorého ambíciou je overiť a propagovať výhody princípov open source a ich uplatnenie v módnom priemysle. Prvým dizajnom predstaveným na tejto platforme je obuv Open Run, ktorá bola navrhnutá a určená na maratónsky beh. Tento model bol prvýkrát predstavený verejnosti v máji 2023, keď bol dizajn sprístupnený pod medzinárodnou otvorenou licenciou (CC BY-SA 4.0).

Otevřená společnost, komunity a data
D3
8:45
8:45
15 min
Zahájení druhého dne konference
Michal Stanke, Jozef Mlich

Zahájení druhého dne konference

OpenAlt
D1
9:00
9:00
45 min
CIS JŘ: Minulost, současnost a budoucnost jízdních řádů
David Koňařík

Všechny jízdní řády veřejné dopravy musí v ČR být součástí Celostátního informačního systému o jízdních řádech. Kde se vzal, jak se vyvíjel, jaké ho při tom provázely problémy a nakonec jak se změní do budoucna. Budu prezentovat obecně známé skutečnosti i zajímavé, obecně neznámé, špeky.

Zákony, drama, technické detaily a spoustu soudních sporů. Na závěr snad i konečně použitelná otevřená data jízdních řádů.

Slidy: https://dvdkon.ggu.cz/openalt-2023-cisjr

Otevřená společnost, komunity a data
D2
9:00
45 min
Jak jsem smazal slaby (z kernelu)
Vlastimil Babka

V linuxovém kernelu můžeme už mnoho let vybírat mezi několika různými, postupně v čase přidanými implementacemi alokátoru malých objektů (slab alokátoru) a to SLAB, SLUB a donedávna SLOB. Dřívější pokusy toto množství zase zredukovat neuspěly. Nyní se o to snažím já jakožto jeden z maintainerů slab subsystému, a vypadá to tentokrát nadějně. SLOB alokátor byl už odstraněn a SLAB je od verze 6.5 deprecated. Přednáška bude o tom, jak se stalo, že jsme postupem času dospěli do stavu se třemi alokátory, čím se liší, proč by bylo vhodné, aby v kernelu zůstal zase jen jeden, a co tomu dosud bránilo.

Otevřený a svobodný software
A217
9:00
45 min
Linux jako cíl i zdroj síťových útoků
Petr Krčmář

Linux patří na síť, kde dnes plní celou řadu různých rolí. Běžně jsme dnes připojeni multigigabitovými linkami, což zjednodušuje také práci útočníkům. Podíváme se na to, jak vypadají síťové útoky na dnešní služby a jak se i my můžeme stát zdrojem takového útoku.

Bezpečnost a soukromí
D1
9:00
45 min
RISC-V za 10¢
Adam Hořčica, Vojtěch Suk

CH32V003, tak nese označení maličký mikrokontroler s jádrem RISC-V. 48 MHz, 2KB SRAM, 16KB flash je z pohledu dnešních počítačů skutečně prťavé, ale např. takové Arduino UNO strčí s přehledem do kapsy.

V přednášce se podíváme na jeho vlastnosti a neduhy. Podělíme se o zkušenosti z návrhu a implementace jednoduché hry TuxSays. A zamyslíme se, jestli má cenu mu věnovat pozornost.

IoT a Hnutí tvůrců
D3
10:00
10:00
45 min
Flipper Zero: Hackujeme RFID 🐬
Adam Hořčica

Flipper Zero je fascinující malá krabička, která si získala velkou popularitu i kontroverzi mezi laickou veřejností. Někdy je dokonce prezentován jako „kouzelná hůlka“, která otevře každé dveře a že by bylo lepší jí zakázat! Ale je to tak…?

V této přednášce se zaměříme hlavně na RFID a NFC možnosti Flipper Zero. Cílem ani tak nebude ukázat, jak se používá, ale hlavně jak funguje uvnitř. Podíváme se na to, které RFID technologie jsou zranitelné a proč, a naopak na které je Flipper krátký.

Bezpečnost a soukromí
D1
10:00
45 min
Proč adoptovat mobilního tučňáka aneb telefony s Linuxem (2023)
David Heidelberg

Po mnoha letech od pádu Nokie, která jako evoluční krok zvolila Linux (platforma Maemo) máme příležitost ochutnat svobodu a plnohodnotný Linux na telefonech.

Uživatel očekává od telefonu zejména spolehlivost, komfort a výdrž ‒ dokáže tyto parametry Linux na telefonu splnit?

Po přednášce budou též k dispozici telefony na vyzkoušení (OnePlus 6, Librem 5 a PinePhone).

OpenMobility
D3
10:00
45 min
Tolgee: Open-source nástroj pro lokalizace aplikací
Štěpán Granát

Tolgee je open-source self-hosted platforma se kterou je překlad webových aplikací naprostá hračka. Většinu věcí totiž přeloží za vás. Překlady umožňuje editovat tak snadno, že to zvládne i vaše babička. V přednášce také nastíním, jaké jsou největší bolesti lokalizace aplikací a jak jím předcházet a ukážu jak to udělat aby do překladu nemuseli zasahovat lidé.

Otevřený a svobodný software
A218
10:00
45 min
Unleash your feature flags
Jakub Huspek

Did you realize that microservices aren't a prerequisite for implementing feature toggles? Surprisingly, using feature toggles isn't all sunshine and roses. They come with their own set of pitfalls. But fear not! We'll navigate through these intricacies and introduce you to the invaluable tool Unleash (an open-source feature flag management tool), which will shown during the session.

Otevřený a svobodný software
A217
10:00
105 min
Vzdělávání pro 21. století
Radko Sáblík, Pavel Vrána, Štěpán Havelka, Oliver Cingl

Vzdělávání pro 21. století

Vzdělávání
D2
11:00
11:00
45 min
10 let mobilní linuxové distribuce Sailfish OS
Martin Kolman

Dne 16. listopadu 2013 byla vydána první verze mobilní linuxové distribuce Sailfish OS - verze 1.0.0, zvaná "Kaajanlampi". Před několik málo týdny, 2. září 2023, vyšel Sailfish OS verze 4.5.0.16 zvaný "Struven ketju".

Kde se vzal tento operační systém používající typická finská jména verzí ? Jak vypadal tento projekt na začátku a jak vypadá po 10 letech od vydání první verze ?

Probereme milníky tohoto matadora, který dokázal ve stínu mobilních obrů tak dlouho přežít. Ne vždy měli projekt Sailfish OS či firma Jolla, která jej vyvíjí, na růžích ustláno - ať už se jednalo o ztrátu hlavního hardwarového partnera několik měsíců před vydáním prvního zařízení, výpadek financování těsně před vydáním Jolla Tabletu či nejnověji efekty války na Ukrajině.

Přednáška Vás provede dramatickými kapitolami historie Sailfish OS od samého počátku až do žhavé současnosti. Porovnáme, jak vypadal první Sailfish OS ve srovnání s nejnovější dostupnou verzí, a to jak z pohledu software, tak i dobového hardware. Zmíníme však i to, co se za celou dobu (naneštěstí) nikam neposunulo. Na konec přijde na řadu křišťálová koule a pokus odhadnou několik scénářů toho, co možná čeká Sailfish OS v dalších 10 letech.

OpenMobility
D3
11:00
45 min
Address/MemorySanitizer, valgrind a jejich integrace do netrivialnich (C) projektu a CI
Jakub Jelen

Programovaci jazyk C neni bezpecny jazyk a proto existuje nespocet nastroju pro nalezeni takovychto problemu. Mezi ne patri napriklad Address Sanitizer, memory sanitizer a valgrind o kterych jste uz urcite slyseli a pravdepodobne pouzili. Ale jak je slozite je integrovat do netrivialniho projektu a do jeho CI?

Tato prednaska je shrnutim zkusenosti s integraci sanitizeru do ruznych projektu s ruznymi build systemy, komplexitami a CI, na kterych jsem pracoval v poslednich mesicich.

Bezpečnost a soukromí
D1
11:00
45 min
Rychlokurs DevOps: Od lokální aplikace až po GitOps self-hosted kubernetes
Ondřej Kolín

Dnes je mnoho možností jak spustit aplikaci na serveru.

Cílem této přednášky je ukázat možnosti a technologie od řešení méně komplikovaných až po řešení složitější. Určená je především k základní orientaci v problematice a seznamu technologií možných pro nasazení.

Základem je mít co nasazovat, proto . Budeme se zabývat podman kontejnery i pody, systemd, zajímavými operačními systémy pro takové nasazení a na konci si rychle spustíme self-hosted cloud.

Otevřený a svobodný software
A217
11:00
105 min
Úvod do systemd
Ľubor Jurena

Systemd sa stal neoddeliteľnou súčasťou väčšiny linuxových distribúcií. Pri zavádzaní operačného systému je to prvý proces, ktorý spustí jadro operačného systému. Následne systemd spúšta a spravuje ďalšie procesy.

Systemd dnes implementuje mnoho ďalších funkcií - od počiatočnej konfigurácie siete, cez plánovač úloh až po vytvorenie chroot prostredia.

Prineste si na workshop zariadenie so systemd, s nainštalovaným gitom a debootstrapom.

Otevřený a svobodný software
A218
12:00
12:00
45 min
Bezpečný nebo použitelný?
Jiří Navrátil

Autor používá přes 20 let operační systém OpenBSD. Volba operačního systému na pracovní stanici má vliv jak na bezpečnost, tak na použitelnost. Tyto požadavky jdou často proti sobě. Příklady použití OpenBSD při každodenním používání na notebooku bude autor demonstrovat, že pro něho je bezpečný OpenBSD použitelný také na notebooku.

Bezpečnost a soukromí
D1
12:00
20 min
Forester: instalace Fedory z obrazu disku
Lukáš Zapletal

Instalační program Anaconda dokáže instalovat systém nejen z balíčků, ale také z připraveného obrazu disku. Spolu s možnostmi automatizace instalace toho využívá projekt Forester, který umožňuje (hromadnou) instalaci Fedora a Red Hat kompatibilních systémů za pomoci Anacondy, Redfish API a UEFI HTTP z obrazů vytvořených projektem osbuild (Image Builder).

Stránky projektu: https://foresterorg.github.io

Otevřený a svobodný software
A217
12:00
45 min
Grafy od školky: vizualizační gramotnost a jak ji budovat
Tomáš Marek

Vizualizace dat je jedním z nástrojů, pomocí kterých se vypořádáváme s velkým množstvím dat kolem nás. Zřetelným příkladem byla pandemická situace, kdy objem vizuální komunikace dat ve veřejném prostoru vzrostl dramaticky. Jak (a kdy) se ale vlastně učíme chápat, jak grafy fungují? Kdo nám říká, jak je máme číst? A proč se z výzkumů zdá, že velká část populace se nechá grafy jednoduše obalamutit? Krátký exkurz do tématu vizualizační gramotnosti představí možné cesty jejího rozvoje i v kontextu českého vzdělávacího systému.

Vzdělávání
D2
12:00
45 min
Lama v malině aneb Provozujeme vlastního AI Chatbota na RaspberryPi
Jiri Podivin

Chcete si povídat s AI ale nechcete posílat data "otevřeným" podnikům? Zajímá vás co se skrývá za oponou moderních chatbotů? Slyšeli jste o llama.cpp ale bojíte se C++? Právě pro vás je tahle přednáška.

IoT a Hnutí tvůrců
D3
13:00
13:00
45 min
Agama: Linuxový instalátor nové generace
Josef Reidinger

Agama, dříve známá pod jménem D-Installer, je následek románku mezi YaSTem and Cockpitem. Přestože je stále v plenkách, tak již nyní je Agama schopna nainstalovat openSUSE Tumbleweed a několik distribucí založených na ALPu z příjemného webového rozhraní, a to jak pro virtuální, tak pro fyzické stroje založené na různých architekturách. Dokonce i automaticky nebo při běhu z kontejneru!

Na přednášce se dozvíte více o současných i budoucích možnostech, architektuře řešení, vztahu k ostatním projektům jako je YaST, srovnání komponent psaných v Ruby, Rustu a Reactu, možnostech zapojení do projektu nebo využití časti projektu pro vlastní účely.

Otevřený a svobodný software
A218
13:00
45 min
Automatizace domácnosti - místo kde otevřená řešení žijí v souladu s uzavřenými
Luděk Šmíd

Home Assistant je skvělý open source nástroj pro automatizaci domácnosti, který aktivně používám již přes pět let. Jednou z důležitých vlastností je jeho schopnost se integrovat s více než 2 500 jinými systémy, z nichž drtivá většina je uzavřená. Jak správně rozhodnout, kde "nakreslit čáru" a kde se držet otevřených řešení? Co nefunguje a čeho se vyvarovat? Jak vlastně začít s domácí automatizací? To jsou otázky, na které se pokusím odpovědět.

IoT a Hnutí tvůrců
D3
13:00
45 min
Skryté útoky na OT sítě
Michal Novotný

V současné době je stále více nutné řešit bezpečnost, ale mnoho lidí si neuvědomuje nezbytnost řešit bezpečnost nejen IT sítí, ale i OT sítí, tedy průmyslových sítí. Tato přednáška má za úkol osvětlit proč je nezbytné řešit bezpečnost nejen IT sítí, ale i OT sítí.

Bezpečnost a soukromí
D1
13:00
45 min
Vrstevnické vzdělávání
Pavel Vrána, Štěpán Havelka, Oliver Cingl

Vrstevnické vzdělávání

Vzdělávání
D2
13:00
45 min
evitaDB - rychlá databáze pro e-commerce
Jan Novotný, Lukáš Hornych

Doménově specifické databáze poskytují vývojářům řadu výhod, které databáze s obecným zaměřením nenabídnou. Cílem projektu evitaDB je splnit požadavky e-commerce projektů a webových katalogů. Databáze nabízí vývojářům API, které pokrývá všechny základní potřeby v této oblasti a je dostupné ve formátech, na které jsou zvyklí (GraphQL, REST, gRPC, nativní Java a C#). Kromě úspory času vývojářů se zaměřuje na vysokou propustnost a nízkou latenci komplexních dotazů díky in-memory indexům. V přednášce Vám ukážu, jak API funguje, jak vypadá dotazovací jazyk, jak rychle rozjet databázi lokálně a jak vám to vše může pomoci při vaší práci.

Otevřený a svobodný software
A217
14:00
14:00
45 min
Automatizace měřicího pracoviště
Petr Polášek

Chcete vědět, jak se ovládají programovatelná měřicí zařízení jako je třeba stolní multimetr, osciloskop nebo napájecí zdroj? Věděli jste, že většina zařízení nepoužívá obskurní vlastní ovládací protokoly, ale ve skutečnosti protokoly standardizované?

Podíváme se na zoubek tomu, jak s takovými zařízeními komunikovat po USB/síti. Dozvíte se, co je SCPI, VISA, LXI a další kouzelné zkratky. Také se podíváme na software pro ovládání, třeba na EEZ Studio, LXI Tools nebo PyVISA.

Dojít řeč by mohla i na to, jak si udělat vlastní zařízení ovládané přes VISA po ethernetu.

IoT a Hnutí tvůrců
D3
14:00
45 min
Chimera Linux
Daniel Kolesa

Chimera Linux je nová linuxová distribuce započatá v roce 2021. Cílem projektu je rozbít existující status quo v Linuxu; jde o systém, který je jednoduchý a přímočarý, ale zároveň praktický, a se speciálním zaměřením na bezpečnost/hardening; kromě toho nejde o derivát žádného existujícího projektu. Systém je postaven kompletně s využitím toolchainu LLVM/Clang a plně jej využívá, včetně nasazení technik jako CFI (Control Flow Integrity) a UBSan (Undefined Behavior Sanitizer) v produkčních balíčcích (čímž je imunní proti určitým bezpečnostním hrozbám, kde jiné distribuce selhávají). Jinak je stavěn na základních nástrojích z FreeBSD místo GNU, C knihovně musl, runtime knihovně compiler-rt, a bezpečném alokátoru Scudo. O balíčky se stará apk (jinak známý z Alpine Linuxu), služby spravuje moderní systém Dinit, a vlastní projekt Turnstile poskytuje tracking přihlášení a sezení a základ pro uživatelské služby. Hlavním desktopem je GNOME Shell na Waylandu. Systém oficiálně a srovnatelně podporuje několik CPU architektur, včetně x86_64, AArch64 (ARM64), RISC-V, a POWER (little i big endian). V přednášce popíšu motivace projektu, určité technické detaily o systému a jeho infrastruktuře, a jak systém přispívá do linuxového ekosystému i pro ostatní projekty a uživatele.

Otevřený a svobodný software
A218
14:00
45 min
Jak je to s těmi velkými open-source AI modely?
Petr Chmelař

Vyznáte se v chatovacích a generativních modelech?
Co umí ty, které můžete volně používat?
Lze jim věřit a jsou bezpečné?

Bezpečnost a soukromí
D1
14:00
45 min
Webové rozhraní instalátoru Fedory - první ostré nasazení a plány do budoucna
Martin Kolman, Jiří Konečný

Dne 21. srpna 2023 v 15 hodin 26 minut a 37 sekund začala pro linuxovou distribuci Fedora nová éra - ve vývojové větvi Rawhide varianty Fedora Workstation bylo aktivováno webové rozhraní, které nahradilo od roku 2013 používané rozhraní založené na knihovně GTK3.

Jedná se o důležitou změnu - Fedora Workstation je výchozí edicí na webových stránkách Fedory a pravděpodobně jednou z edic s největším počtem uživatelů. Současné rozhraní (které zatím bude sloužit dál na dalších edicích) bylo "v provozu" přibližně 10 let.

Jedná se však také pouze o začátek velké změny - kromě odvážných uživatelů Fedora Rawhide se s novým webovým rozhraním setká většina komunity až po vydání Fedory 40 (cca duben 2024). Fedora Workstation je jednou z hlavních edicí, jedná se však zároveň o edici, která vyžaduje od instalátoru Fedory nejméně funkcí. Další edice, zejména pak Fedora Server, představují podstatně větší oříšek co se požadovaných funkcí instalátoru týče.

V rámci přednášky se dozvíte - a to přímo od vývojářů tohoto projektu - jak v současnosti vypadá webové rozhraní pro instalaci Fedora Workstation a jaké jsou další plány do budoucna. Určitě bude prostor i na dotazy a zpětnou vazbu k tomu, jak se jim to zatím "povedlo". :)

Otevřený a svobodný software
D2
14:00
105 min
Úvod do vývoje PostgreSQL
Tomas Vondra

Cílem workshopu je seznámení se základy vývoje PostgreSQL, a to jak technickými (struktura kódu, jak kompilovat / pouštět různé testy, ...) tak netechnickými (jak je vývoj organizován, jak funguje komunita, co je to commitfest, atd.). Pokusím se dát i nějaké rady jak postupovat při vývoji prvního patche, možná zmínit některé specifičnosti PostgreSQL kódu, apod.

V rámci workshopu samozřejmě nelze jít úplně do detailu, ale měl by poskytnout základní orientaci a povědomí o technické i "procesní" stránce projektu.

Instrukce:

Pokud si během workshopu chcete odzkoušet některé operace (build projektu), mělo by vám stačit mít nainstalovaný git, gcc, make apod. a pak pár knihoven na kterých PostgreSQL závisí. Názvy balíků závisí na distribuci, nicméně na Fedorě by mělo stačit toto:

$ dnf install git flex bison libicu-devel readline-devel zlib-devel perl-IPC-Run gdb

Na jiných distribucích si můžete zkusit naklonovat git repositář (https://github.com/postgres/postgres.git) a pak v něm udělat

$ ./configure --enable-tap-tests && make -s

a ono už vám to řekne jaký balíček vám chybí.

Otevřený a svobodný software
A217
15:00
15:00
45 min
Holochain: Distribuované P2P aplikace
Jakub Lanc

V interaktivní přednášce si představíme Holochain - open source framework, umožňující tvorbu distribuovaných, kryptograficky zabezpečených P2P aplikací, poskytující uživatelům plnou kontrolu nad jejich daty a potažmo "digitální identitou". Holochain se snaží vracet k původnímu obrazu decentralizovaného internetu a zároveň otevírat prostor implementaci principů tzv. soběstačné digitální identity (SSI, Self-sovereign identity). V jádru Holochain řeší problém integrity distribuovaných dat, podobně jako blockchain, ale k problému přistupuje jinak: "agent-centric" způsobem, bez vynucování globálního konsensu. Z pohledu open source může být Holochain zajímavý mj. i představením nového open source licenčního modelu, "Cryptographic Autonomy License". V přednášce si příblížíme základní technologické stavební kameny a fungování ilustrujeme na několika konkrétních projektech a příkladech užití (např. P2P certifikace ve vzdělávání, lokální měna, P2P energetika).

Otevřená společnost, komunity a data
A218
15:00
45 min
LLM v kyberbezpečnosti. Opravdu?
Tomas Jirsik

V současné době velké jazykové modely (Large Language Models - LLM) zažívají velký boom. Říká se, že to je jedna z dalších technologií, které změní svět. Lidé se snaží tyto modely aplikovat do nejrůznějších oblastí, včetně těch, které s jazykovými modely zdánlivě nesouvisí. Tento trend se nevyhýbá ani kybernetické bezpečnosti. Mají ale tyto velké jazykové modely nějaké smysluplné využíti v i oblasti kybernetické bezpečnosti, kde i malá chyba může mít velké následky?

V rámci přednášky zjistíme, zda LLM mají místo i v kyberbezpečnosti a jestli to vše okolo LLM není pouze marketingový tah velkých firem prodávaný pomocí nablýskaných prezentací slibující AI bránící dnem i noci firemní bezpečnost.

Bezpečnost a soukromí
D1
15:00
45 min
Opensource & hodinky, opensource hodinky
Pavel Machek

Opensource & hodinky, opensource hodinky

Už nějakou dobu hledám "dobré" hodinky... a už jsem je i našel. Od hodinek požaduji, abych je unesl a aby ukazovaly čas... pokud možno co nejdéle. Coz kupodivu vůbec nejsou malé požadavky.

Vyzkoušel jsem několik různých náramků a hodinek -- Sony LiveView, Xiaomi Mi Band 2, Amazfit Neo, T-Watch-2020 -- a zůstal jsem u BangleJS 2. Popisu výhody těch rozumnějších, a proč ty méně rozumné použitelné nejsou. T-Watch-2020 je velmi zajímavý kousek hardwaru -- ESP32 na zápěstí, ale má své nevýhody. BangleJS 2 jsou v zásadě hodinky snů, i když pár zádrhelů taky mají.

OpenMobility
D3
15:00
45 min
Ubuntu Summit 2023 v Rige, aneb komunita ožíva
Michal Kohútek

V tejto krátkej prezentácií oboznámim poslucháčov s tým, čo sa dalo vypočuť a zažit na tohtoročnom Ubuntu Summite v Rige, odprezentujem čo Canonical a svetová Ubuntu komunita robí pre znovuoživenie vzťahu medzi nimi a pokúsim sa Vás presvedčiť, aby ste zvážili účasť na budúcich Ubuntu Summitoch a UbuConoch. Tento talk je súčasne výzvou pre používateľov Ubuntu, aby pomohli so znovunaštartovaním československej LoCo skupiny.

Otevřený a svobodný software
D2
16:00
16:00
10 min
Zakončení konference
Michal Stanke, Jozef Mlich

Zakončení konference

OpenAlt
D1